تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۴

جواب صفحه 11 تفکر هفتم

جواب صفحه 11 تفکر هفتم

جواب سوالات فعالیت های گفت و گو کنید ، فعالیت تکمیلی در کلاس و فعالیت در خانه صفحه ۹ ، ۱۰ ، ۱۱ و ۱۲ درس اول تفکر درباره تفکر کتاب تفکر هفتم

جواب سوالات صفحه ۹ ، ۱۰ ، ۱۱ و ۱۲ درس اول تفکر هفتم

پاسخ و حل پرسش های گفت و گو کنید ، فعالیت تکمیلی در کلاس و فعالیت در خانه صفحه 9 ، 10 ، 11 و 12 درس اول تفکر و سبک زندگی هفتم

جواب سوالات صفحه ۹ ، ۱۰ ، ۱۱ و ۱۲ درس اول تفکر هفتم ؛ در این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا پاسخ و جواب سوال های فعالیت های گفت و گو کنید صفحه 9 و 10 ، فعالیت تکمیلی در کلاس صفحه 10 و 11 ، فعالیت در خانه صفحه 12 درس اول تفکر درباره تفکر کتاب تفکر و سبک زندگی پایه هفتم متوسطه اول را جمع آوری کرده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب گفت و گو کنید صفحه ۱۵ و ۱۶ درس سوم تفکر هفتم

جواب گفت و گو کنید صفحه ۹ و ۱۰ درس اول تفکر هفتم

چه فکری به ذهن کلاغ رسید؟ پاسخ: سنگ ریزه های کوچکی را از اطراف پیدا کرد و آنها را داخل کوزه انداخت. به این ترتیب به تدریج سطح آب بالا می آمد، تا جایی که می توانست از کوزه آب بخورد.

چگونه این فکر به ذهن کلاغ رسید؟ پاسخ: با فکر کردن و به کار انداختن عقل خود

این داستان می تواند نشان دهنده موقعیتی باشد که ممکن است انسان با آن مواجه شود. در این داستان، کلاغ برای حل مشکل از کدام یک از موارد استفاده کرد؟ «عقل، دانش یا تجربه»؟ پاسخ: عقل

به نظر شما کدام یک از این سه مورد در زندگی انسان اهمّیت بیشتری دارند؟ عقل، دانش یا تجربه؟ پاسخ: هر سه اهمیت دارد، اما اهمیت عقل بیشتر است.

آیا همه انسان های عاقل حتما با تجربه اند؟ پاسخ: خیر

یا همه انسان های با ترجمه حتما با عاقل اند؟ پاسخ: خیر

آیا دانشمند بودن به معنای عاقل بودن است؟ پاسخ: خیر

آیا همه کسانی که دانش بیشتری دارند، عاقل ترند؟ پاسخ: خیر

میزان عقل، دانش یا تجربه انسان ها را چگونه می توان فهمید؟ آیا راه فهمیدن هر سه مورد یکی است؟ پاسخ: راه فهمیدن هر سه مورد یکی نیست و با هم تفاوت دارد. به عنوان مثال میزان عقل را از روی کارهایی که انسان انجام می دهد، میزان دانش را با توجه کردن به دانا و خردمند بودن فرد و میزان تجربه را از شبیه بودن کارهایش به کارهای دیگران یا انجام کاری که همیشه انجام می دهد می توان فهمید.

جواب فعالیت تکمیلی در کلاس صفحه 10 و 11 تفکر هفتم

به نظر شما تفکر یعنی چه؟ تفکر درباره یک موضوع چگونه شروع می شود؟ پاسخ: تفکر یعنی اندیشیدن و به فکر فرو رفتن، که نقطه شروع آن با تفکر درباره یک موضوع و طرح مسئله در ذهن است.

آیا هر کس که فکر می کند، عاقلانه عمل می کند؟ پاسخ خود را با مثال توضیح دهید. پاسخ:

جمالت زیر را کامل کنید.

فکر کردن با عاقل بودن شباهت دارد؛ چون هر دو در ذهن اتفاق می افتد و ابزار هر دو خرد و اندیشه است. فکر کردن و عاقل بودن یکی نیستند؛ چون هر کدام مراحلی از خرد و اندیشمندی را نشان می دهند، اما تفکر و فکر کردن به معنای نیرویی است که علم را به دست می‌آورد، ولی عاقل بودن در پی پذیرفتن علم می باشد.

درک خود از معنای واژه های عقل، دانش و تجربه را بر اساس گفت و گوهای کلاس بنویسید.

عقل: عقل چیزی است که به وسیله آن می توانیم درست را از نادرست تشخیص دهیم، تا بتوانیم بهتر و عاقلانه تصمیم را بگیریم.

دانش: دانش یعنی مطالبی که ما می آموزیم و این مطلب می تواند در زندگی نیز به ما کمک کند. معلومات ما را افزایش دهد.

تجربه: اتفاقات یا چیزهایی که برایمان پیش آمده و ما باید از آن عبرت بگیریم.

هر یک از شما سعی کنید مدلی تصویری برای رابطه عقل، دانش و تجربه رسم کنید. (بر عهده ی دانش آموز می باشد.)

جواب سوالات فعالیت در خانه صفحه ۱۲ در اول تفکر هفتم

وقتی به تنهایی درباره موضوعی فکر می کنیم، چه روش ها، قواعد و اصولی را باید رعایت کنیم؟ پاسخ: اول از همه باید مسئله یابی کنیم، مسئله ای که قرار است در مورد آن فکر کنیم باید کاملاً واضح و مشخص باشد. دوم خط موضوعات متفرقه ای را که امکان دارد ذهن ما را به خود مشغول کند را از خود دور کنیم. سوم برنامه ریزی داشته باشیم و راه حل های مختلف را یادداشت کنیم.

پاسخ دیگر: الف) موضوع و مسئله را همه جانبه بررسی کنیم ب) شجاعانه نظر خود را بیان کنیم ج) درصورت اشتباه بپزیریم که اشتباه کرده ایم د) روی نظر خود تعصب و پافشاری نکنیم

وقتی به طور جمعی (در کلاس درس یا گروه دوستان و آشنایان) درباره موضوعی فکر و گفت‌ و گو می کنیم، چه قواعد و اصولی را باید رعایت کنیم؟ پاسخ: 1) احترام به نظر دیگران، 2) مسخره نکردن 3) به نوبت نظر خود را بیان کردن 4) اجازه دهیم دیگران برای تکمیل فکرشان از ایده های ما استفاده کنند 5) با تمرکز بر موضوع تفکرمان را هدایت کنیم. 6) از بیان ایده های خود خودداری نکنیم.

چگونه می توانیم در موقعیت های مختلف زندگی، عاقلانه عمل کنیم؟ پاسخ: زمانی که فکر کردن با تجزیه و تحلیل و تجربه همراه باشد، انسان می تواند عاقلانه عمل کند. در این فرایند است که تعقل در میان می آید و کمک می کند تا در موقعیت های مختلف زندگی عاقلانه عمل کنیم.

پاسخ دیگر: از دانش و اطلاعات کافی برخوردار باشیم و سعی کنیم از تجربیات گذشته خود و دیگران استفاده کنیم. مشورت کنیم و در تصمیم گیری های خود عجولانه عمل نکنیم.

همچنین بخوانید: جواب گفت و گو کنید صفحه ۲۹ تفکر هشتم

توجه: شما دانش آموزان عزیز می توانید برای دسترسی بهتر و سریعتر به جواب های درس تفکر و سبک زندگی هفتم ، در انتهای جواب صفحه مورد نظر خود، عبارت « ماگرتا » را نیز به همراه آن در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب سوالات فعالیت های صفحه 9 ، 10 ، 11 و 12 درس تفکر درباره تفکر کتاب تفکر هفتم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

جواب صفحه 11 تفکر هفتم