دسته‌بندی‌ها

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی می‌باشد
  • منتشر شده در جمعه ۱۴۰۱/۷/۱

چرا نت قطع است

علت بالا نیامدن اینترنت گوشی چیست گاهی اینترنت گوشی وصل است ولی کار نمی کند در این مقاله علت قطع شدن اینترنت همراه اول، ایرانسل و..پرداخته ایم

ببینید

چرا نت قطع است

چند ترفند موثر برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت همراه اول، ایرانسل ویدیو

فهرست مطالب

علت بالا نیامدن اینترنت گوشی چیست؟ مشکل قطع شدن اینترنت را چگونه می‌توان حل کرد؟ با وجود رفاهی که گوشی‌های موبایل به زندگی بشر آورده‌اند و صرف نظر از قیمت گوشی، گاهی اوقات اتصالات ۴G و ۵G آنها قطع شده و این سوال را برای شما ایجاد می‌کنند که مشکل قطع شدن اینترنت موبایل چیست؟ علت قطعی اینترنت ایرانسل یا سایر دیتا موبایل چیست؟ چرا برخی مواقع دیتا موبایل یا همان داده موبایل قطع می‌شود؟ در ادامه به چندین راهکار برای حل قطع شدن اینترنت همراه اول و سایر  اپراتورها می‌پردازیم پس با فروشگاه اینترنتی ۱۹کالا همراه باشید.

این روزها گوشی هوشمند به جزئی جدا‌ناپذیر زندگی ما تبدیل شده‌اند، حتی بیشتر هر زمان دیگری در زندگی ما اهمیت دارند، زیرا برای ارتباط با دنیا به طور مرتب به آنها وابسته هستیم. اگر داده‌های موبایل یا دیتا موبایل شما ناگهان غیرفعال شده یا از کار بیافتد می‌تواند به یک مشکل بزرگ منجر شود، زیرا بیشتر ما از اینترنت گوشی برای کار در خانه و ارتباط با دوستان و خانواده در حالی که در خانه حبس شده‌ایم، استفاده می‌کنیم. علت قطعی اینترنت همراه اول و سایر دیتا موبایل می‌تواند از یک اختلال نرم افزاری و یا یک سخت‌افزار آسیب دیده و قطع کامل سیستم نشأت بگیرد و نتجه آن این است که از کل شبکه اینترنت خارج خواهید شد.

چرا اینترنت گوشی کار نمی کند

قطعی نت ایرانسل و سایر موبایل دیتاها می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. مثلاً در ساده‌ترین حالت ممکن است در منطقه‌ای قرار گرفته باشید که آنتن دهی شبکه مشکل دارد و یا در بدترین حالت سخت‌افزار گوشیتان آسیب دیده باشد. در واقع باید گفت که علت بالا نیامدن اینترنت گوشی می‌تواند یکی از موارد فوق باشد:

در صورتی که ایراد کار مربوط به کم بودن سرعت باشد، مقاله‌ی افزایش سرعت اینترنت گوشی می‌تواند به شما کمک کند، در غیر این صورت موارد فوق را برای رفع مشکل وصل نشدن اینترنت گوشی امتحان کنید.

اقدامات اولیه برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت موبایل

ممکن است یک حرکت ساده مثل خاموش و روشن کردن گوشی به رفع مشکل اینترنت ایرانسل و یا سایر موبایل دیتاها کمک کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم موارد فوق که از ابتدایی‌ترین راهکارها برای حل این مشکل هستند را امتحان کنید و در صورتیکه باز هم متوجه شدید که اینترنت وصل است ولی کار نمی کند و یا اصلاً وصل نمی‌شود، سراغ راه‌حل‌های پیچیده‌تر و تغییر تنظیمات بروید.

۱ – در زمان قطع شدن اینترنت گوشی میزان حجم داده و مهلت اتمام آن را چک کنید.

اتمام بسته‌ی اینترنتی یا به پایان رسیدن مهلت استفاده از آن می‌تواند علت بالا نیامدن اینترنت گوشی باشد. با توجه به نوع اپراتور سیم‌کارت گوشی خود، کد مربوطه را وارد کرده تا از میزان حجم و تاریخ انقضای آن اطلاع حاصل کرده و در صورت لزوم اقدام به فعالسازی مجدد آن کنید.

برخی از اوقات پیش می‌آید که یک بسته هدیه دریافت کرده‌ایم و حتی قبل از اتمام این بسته اینترنت وصل نمی‌شود مشکل اصلی برخی مواقع همین بسته‌ها هستند، اگر بسته جدیدی خریداری و فعال کنید اینترنت شما وصل خواهد شد.

۲ – غیرفعال کردن گزینه‌ی وای فای

یکی از دلایل قطع شدن اینترنت گوشی آیفون و گوشی‌های اندرویدی روشن بودن وای فای بوده که در اتصال شبکه تلفن همراه تداخل ایجاد می‌کند، بنابراین خاموش کردن آن ممکن است به شما کمک کند داده‌های تلفن همراه موبایل خود را پس بگیرید… .em-ads-1 max-wid h: 600px; wid h: 95% ; ma gi : 5px au o 30px au o; paddi g: 20px 20px 1px 20px; bo de - adius: 10px; box-shadow: 0 0 16px 7px .em-p -b s2 img ma gi : 0 10px; heigh : 30px; cu so : poi e ; .em-p -b s2 display: flex; jus ify-co e : ce e ; ma gi : 10px 0 30px 0; .eh-off spa fo -size: 12px; .eh-off fo -size: 14px; colo : fo -weigh : 700; ma gi -bo om: 7px; .em-ads-1::befo e colo : fo -size: 17px; co e : ; backg ou d: bo de - adius: 3px; posi io : ela ive; paddi g: 1px 5px; ex -alig : ce e ; op: 0px; floa : lef ; .sellico posi io : i he i ; display: block; wid h: 60px; z-i dex: 4; a sfo m: o a e(324deg); .em-ad o a e . i le fo -weigh : bold; fo -size: 14px; .em-si gle-ad o a e ex -alig : ce e ; display: o e; .em-e able display: block; @media o ly sc ee a d (max-wid h: 768px) .em-ad o a e wid h: 100%; .em-p -b s2 img heigh : 24px; .em-ad o a e . i le heigh : 45px; .em-ad o a e box-shadow: o e; bo de - op: 1px dashed ed; bo de -bo om: 1px dashed ed;

۳ – بلوتوث را خاموش کنید.

مشابه گزینه‌ی قبلی، مشخص شده که بلوتوث فعال می‌تواند بر اتصالات شبکه در گوشی‌های اندرویدی و گوشی اپل تأثیر بگذارد و می‌توان در برخی موارد به عنوان علت کار نکردن اینترنت گوشی نگاه کرد. بنابراین، در صورت فعال بودن بلوتوث آن را غیرفعال کنید.

۴ – داده گوشی خود را فعال و غیر فعال کنید.

ساده‌ترین راه برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت گوشی این است که گزینه‌ی داده‌ها را خاموش کرده و بعد از چند ثانیه دوباره آن را فعال کنید. برای انجام این کار، می‌توانید به منوی تنظیمات بروید یا مستقیماً داده‌ی تلفن همراه را از نوار اعلان غیرفعال کنید. اکثر گوشی‌ها دارای پنل اعلان در بالای صفحه هستند در حالی که در برخی از نسخه‌ها، نوار اعلان در پایین صفحه‌نمایش یا در کناره‌ها قرار دارند.

۵ – برای رفع مشکل قطع شدن دیتا موبایل گوشی حالت پرواز را فعال و غیرفعال کنید

این هم یک راهکار موثر دیگر برای مشکل قطع شدن اینترنت موبایل به شمار می‌رود که برای فعال کردن حالت پرواز می‌توانید به منوی تنظیمات گوشی های سامسونگ یا هر مدل گوشی دیگری رفته یا پنل اعلان را باز کنید. با این کار تمام اتصالات قطع شده و سپس دوباره وصل می‌شود.

۶ – گوشی خود را ریستارت کنید.

راه‌اندازی مجدد گوشی موبایل یکی از روش‌های موثر برای حل مشکل غیرفعال شدن ناگهانی داده‌ی گوشی محسوب می‌شود. علاوه بر این، خواه مشکل از شبکه بوده یا دلیل دیگری داشته باشد، بیشتر اوقات برای رفع بسیاری از مشکلات گوشی و حتی وسایل دیگر نظیر لپ‌تاپ، دسکتاپ و تبلت نیز موثر واقع می‌شود.

۷ – سیم‌کارت را خارج کرده و دوباره جایگذاری کنید.

یکی دیگر از راه‌های موثر برای رفع مشکل قطع و وصل شدن اینترنت گوشی شما اینست که سیم کارت را از تلفن همراه خود خارج کرده و دوباره وارد کنید.

تغییر تنظیمات مربوط به اینترنت

اگر با هیچ کدام از موارد بالا مشکلتان حل نشد باید سراغ تنظیمات اینترنت گوشی بروید، آن را بررسی کنید و دلیل وصل نشدن اینترنت گوشی را در این قسمت بیابید.

اگر همچنان مشکلتان حل نشد، موارد فوق را امتحان کنید.

۱ – رفع مشکل عدم اتصال دیتا موبایل و قطع اینترنت با غیرفعال کردن محدودیت استفاده از دیتا موبایل

گاهی اینترنت گوشی وصل است ولی کار نمی کند ، جالب است بدانید که هر گوشی موبایل به شما امکان می‌دهد که برای استفاده از دیتا محدودیت تعیین کرده و زمانی که از این میزان مجاز عبور می‌کند پیام هشدار روی گوشی نمایان می‌شود. این موارد معمولاً به طور پیش‌فرض روشن نیستند، اما شاید شما قبلاً محدودیتی تعیین کرده باشید یا تعرفه خود را به روز کرده و فراموش کرده‌اید که محدودیت داده گوشی خود را به روز کنید، این مورد هم در مواقعی می‌تواند علت قطع شدن اینترنت گوشی باشد. برای غیرفعالسازی این گزینه در گوشی موبایل خود مراحل زیرا دنبال کنید.

لازم به ذکرست که تمامی مراحلی که برای راهکارهای بالا ارائه شد ممکن است در گوشی‌های مختلف کمی با یکدیگر متفاوت باشد و نام آنها کمی تغییر کند، اما به طور کلی این راهکارها در یافتن علت قطع و وصل شدن اینترنت در اکثر گوشی‌ها کاربرد دارد.

۲ – برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت دیتا موبایل با فعال کردن حالت شبکه‌ی مناسب 

برخی مواقع علت بالا نیامدن اینترنت گوشی احتمالا این است که هنگام بروزرسانی یا در تنظیمات پیش فرض گوشی، حالت شبکه (۳G، ۴G و غیره) به گونه‌ای تنظیم شده که پوشش بهینه را ارائه ندهد، مثلاً اگر گوشی شما از شبکه‌ی ۴G پشتیبانی می‌کند پس باید اطمینان حاصل کنید که ۴G در حالت شبکه شما انتخاب شده باشد.

برای انتخاب شبکه‌ی مناسب برای گوشی خود مراحل زیرا دنبال کنید.

Se i gs SIM ca ds a d mobile e wo ks SIM ca d se i g P efe e wo k ype

سپس گزینه‌ای که با گوشی موبایل شما سازگاری دارد را انتخاب کرده تا بهترین سیگنال را دریافت کند و مشکلی از بابت کار نکردن دیتا موبایل نداشته باشید.

۳ – APN گوشی را بازنشانی کنید

اپراتور شبکه به وسیله‌ی APN گوشی موبایل، شما را به اینترنت متصل می‌کند. APN اساساً برای فراهم کردن اینترنت برای گوشی، تنظیمات مهم مثل آدرس IP را تنظیم می‌کند. یک علت وصل نشدن اینترنت گوشی این است که این روند گاهی اوقات ممکن است اشتباه انجام شود و نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد، بنابراین برای رفع قطع شدن اینترنت همراه اول و یا سایر اپراتورها یا پیدا کردن علت بالا نیامدن اینترنت گوشی مراحل ذیل را دنبال کنید:

Se i gs SIM ca ds a d mobile e wo ks SIM Ca d Ope a o (I a cell) Access Poi Names

در این قسمت فهرستی از اسامی APN با برچسب فقط یک شبکه را مشاهده می‌کنید. سپس روی گزینه‌ی “Rese ” در پایین ضربه بزنید.

۴- برای رفع این مشکل که چرا دیتا موبایل وصل نمی‌شود APN را ادیت کنید

از جمله دلیل قطع شدن اینترنت ایرانسل یا هر دیتا‌موبایل دیگری می‌توان به مشکل تنظیمات APN اشاره کرد. برای این رفع این مشکل دوباره به مراحل ذکر شده در بالا بروید و در قسمت فهرست اسامی APN روی فلش روبروی نام APN موردنظر ضربه بزنید و وارد گزینه‌ی Edi access poi شده، سپس به قسمت APN P o ocol رفته و آن را روی iPv4IPv6 تنظیم کنید. در نهایت روی گزینه‌ی Mo e در پایین زده و تغییرات را سیو کنید.

۵ – APN جدید بسازید

برای اینکه بدانید دلیل قطعی اینترنت ایرانسل و سایر موبایل دیتاها چیست؟ می‌توانید تنظیمات APN را به صورت دستی وارد کنید. در قسمت مربوط به هر اپراتور به طور مجزا به تنظیمات آن اشاره کرده‌ایم…

گاهی اوقات پس از بروزرسانی گوشی، تنظیمات APN به هم می‌ریزد و از حالت استاندارد خارج می‌شود و می‌توان آن را دلیل قطع شدن اینترنت همراه اول و سایر دیتا موبایل‌ها به حساب آورد. در این حالت اگر با یک تنظیم مجدد مشکل برطرف نشود لازم است آدرس APN خود را به صورت دستی وارد کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

همان مراحل گفته شده در راهکار اول را دنبال کرده، سپس در قسمت فهرست APN روی آیکون کلیک کنید.

در این قسمت تمام تنظیمات APN خالی و یا در حالت No Se است که برای وارد کردن تنظیمات به صورت دستی باید با اپراتور سیم کارت خود تماس گرفته تا تنظیمات مربوطه را برای شما ارسال کنند.

پس از وارد کردن تنظیمات، روی گزینه‌ی Mo e رفته و تغییرات را سیو کنید، سپس به فهرست APN بازگشته و آن را از داخل فهرست انتخاب کنید.

۶ –  شبکه‌یابی کرده و شبکه‌ی مورد نظرتان را به صورت دستی فعال کنید.

چندین راهکار دیگر برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت

اگر هیچ کدام از مواردی که گفتیم مشکلتان را حل نکرد و هنوز هم با پاسخ این سوال که چرا داده تلفن همراه روشن نمیشود را نگرفتید موارد زیر را امتحان کنید:

۱ –  پاک کردن حافظه‌ی کش یا حافظه پنهان گوشی

برخی اوقات بروز خطایی در حافظه پنهان می‌تواند علت بروز مشکل قطع شدن اینترنت موبایل باشد. برای رفع این مشکل، باید پارتیشن حافظه نهان سیستم را پاک کنید، پاک کردن کش از صفحه بازیابی گوشی شما قابل دسترسی است. دسترسی به این گزینه در گوشی‌های مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی به صورت زیر انجام می پذیرد:

این پردازش ممکن است کمی طول بکشد، پس از به اتمام رسیدن آن گوشی خود را ریستارت کنید. برای پاک کردن حافظه پنهان سامسونگ می‌توانید مقاله مرتبط را مطالعه کنید.

۲ – رفع مشکل نرم‌افزاری 

علت بالا نیامدن اینترنت گوشی می‌تواند مربوط به نرم افزار باشد. آخرین به روزرسانی سیستم را نصب کنید. بروزرسانی سیستم عامل iOS یا A d oid به آخرین نسخه‌ی موجود اغلب می‌تواند بسیاری از اشکالات مرتبط با مشکل قطع شدن اینترنت موبایل گوشی اندرویدی و آیفون را برطرف کند. جالب است بدانید که برخی از اپراتورهای مخابراتی هم برای عملکرد صحیح به جدیدترین نسخه‌های سیستم عامل نیاز دارند.

۳ – گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید

اگر هیچ یک از راهکارهای ارائه شده در حل مشکل قطع شدن اینترنت موبایل موثر نبود، پس به عنوان آخرین آپشن، بازگرداندن به تنظیمات کارخانه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگرچه انجام این کار می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند، اما باعث پاک شدن برخی از اطلاعات و محتوای گوشی موبایل می‌شود.

۴- با شبکه مخابرات تماس بگیرید

تماس با اپراتورهای شبکه تلفن همراهتان می‌توانند به شما کنند که بفهمید چرا اینترنت گوشی بالا نمیاد برای مثال، ممکن است اینترنت در ناحیه‌ای که در آن قرار دارید به صورت سراسری قطع شده باشد که در این صورت فقط می‌توانید صبر کنید تا مشکل شبکه رفع شود. بعلاوه در صورتی که مشکل از سیمکارتتان باشد هم می‌توانند به شما کمک کنند.

۵ – از یک سیم‌کارت دیگر استفاده کنید

بسیاری از روش‌های ذکر شده می‌تواند راه‌حل مناسبی برای رفع قطعی اینترنت در گوشی شیائومی، سامسونگ، هواوی و … باشد که یکی از بزرگ‌ترین معضلات کاربری هنگام استفاده از گوشی محسوب می‌شود.

چرا اینترنت ایرانسل وصل نمی شود

در صورتی که مشکل اینترنت ایرانسل تنها مربوط به کم بودن سرعت آن باشد، مقاله‌ی افزایش سرعت اینترنت ایرانسل می‌تواند به شما کمک کند تا از کد رفع مشکل اینترنت ایرانسل استفاده کنید، ولی در غیر این صورت باید تنظیمات اینترنت ایرانسل را بررسی کنید.

اگر تنظیمات هیچ مشکلی نداشت و همچنان با وصل نشدن اینترنت ایرانسل مواجه بودید، بهترست با پشتیبانی ایرانسل آن تماس بگیرید.

برخی مواقع ممکن است که کاربرانی که خط ایرانسل دارند این مشکل را مشاهده کنند و بپرسند که علت قطعی اینترنت ایرانسل چیست در پاسخ به این سوال که چرا اینترنت ایرانسل کار نمیکنه همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد باید گفت که در موبایل شما، بخش قابل‌توجهی از حافظه به حافظه پنهان یا همان کش اختصاص یافته است، جایی که داده‌های مربوط به برنامه‌ها و فرآیندهای مختلف «در سیستم عامل» ذخیره شده و به طور خودکار فعال می‌شود تا این برنامه‌ها و پردازش‌ها با سرعت بیشتری در گوشی شما شروع بکار کنند.

چرا اینترنت همراه اول وصل نمی شود

وصل نشدن گوشی به اینترنت سیم کارت همراه اول می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برای رفع این مشکل تنظیمات اینترنت همراه اول را بررسی کنید و پس از آن در صورت وصل نشدن اینترنت همراه اول می‌توانید راهکار زیر را هم امتحان کنید. در واقع علت قطع اینترنت همراه اول می‌تواند مربوط به APN باشد. برای حل این مشکل اینکه چرا اینترنت همراه اول وصل نمیشه می‌توانید مسیر زیر را دنبال کرده و APN را تنظیم کنید:

البته ممکن است مشکل اینترنت همراه اول فقط کم بودن سرعت باشد که در این صورت پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی افزایش سرعت اینترنت همراه اول را مطالعه کنید.

مشکل اتصال به اینترنت گوشی سامسونگ

ممکن است به این مشکل بر خورده باشید که اینترنت گوشی سامسونگ وصل است ولی کار نمی کند که در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، پیش از هر اقدامی تنظیمات اینترنت همراه اول سامسونگ و یا ایرانسل را بررسی کنید تا از درست بودن همه‌ی موارد مطمئن شوید.

ممکن است علت قطع شدن اینترنت گوشی سامسونگ مربوط به سخت‌افزار آن هم باشد که در این صورت پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی کد تست سامسونگ را مطالعه کنید تا در صورتی که علت وصل نشدن اینترنت گوشی سامسونگ سخت‌افزاری باشد بتوانید آن را عیب‌یابی کنید.

در این مطلب سعی شد تا علت بالا نیامدن اینترنت گوشی بررسی شود و راهکارهایی برای آن ارائه شود. امیدواریم راهکارهای ذکر شده مفید واقع شود و شما کاربران عزیز ۱۹کالا دیگر مشکلی از این بابت نداشته باشید. تیم ۱۹کالا به عنوان یک مرجع موبایل معتبر منتظر نظرات ارزشمند شماست.

سوالات متداول

چرا اینترنت گوشی کار نمیکند ؟ دلیل کار نکردن اینترنت گوشی چه چیزی می‌تواند باشد؟

✔️ قطع شدن اینترنت می تواند ناشی از اختلال نرم افزاری، سخت افزار آسیب دیده و قطع کامل سیستم باشد که می‌تواند باعث شود که از کل شبکه اینترنت خارج شوید.

آیا قطعی اینترنت ربطی به حالت شبکه گوشی دارد؟

✔️ یکی از علل قطع شدن اینترنت موبایل ممکن است این باشد که هنگام بروزرسانی یا در تنظیمات پیش فرض گوشی، حالت شبکه (۳G، ۴G و غیره) در موبایل شما به گونه‌ای تنظیم شده باشد که پوشش بهینه را ارائه ندهد. مثلاً اگر گوشی شما از شبکه‌ی ۴G پشتیبانی می‌کند پس باید اطمینان حاصل کنید که ۴G در حالت شبکه شما انتخاب شده است.

برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت دیتا موبایل در گوشی باید چه کار کنیم؟

✔️ برطرف کردن مشکل اینترنت بستگی به این موضوع دارد که چرا نت گوشی بالا نمیاد . برای عیب یابی و برطرف کردن ایراد اینترنت در این مقاله بیش از 10 راهکار ارائه شده است که پیشنهاد می‌کنیم به ترتیب آنها را امتحان کنید.

چطور برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت APN را بازنشانی کنیم

✔️ وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید، SIM ca ds a d mobile e wo ks را باز کنید و سپس اپراتور سیم کارت خود را انتخاب کنید و وارد Access Poi Names شوید و تا بتوانید تنظیمات مربوط به APN را ریست کنید.

ساده‌ترین روش‌ها برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت دیتا موبایل در گوشی چیست؟

✔️ گاهی خاموش رو روشن کردن دیتا گوشی می‌تواند مشکل قطعی اینترنت را برطرف کنید، حتی گاهی قرار دادن گوشی روی حالت پرواز برای چند دقیقه می‌تواند کمک کننده باشد. در برخی موارد ممکن است مهلت استفاده از بسته اینترنت شما تمام شده باشد، پس از اینکه هنوز اعتبار دارید، اطمینان حاصل کنید.در برخی موارد ممکن است وای فای با دیتا تداخل داشته باشد، پس اگر وای فای گوشی روشن است، آن را خاموش کنید در بسیاری موارد نیز ری‌استارت کردن گوشی حکم نجات دهنده دارد و اینترنت را به سرعت وصل می‌کند، اما گاهی مشکل فراتر از این حرف‌هاست، پس اگر مشکل شما با این روش‌ها حل نشد، حتماً مقاله مربوطه را به دقت بخوانید، به شما قول می‌دهیم مشکل هرچه باشد، با کمک این مقاله به راحتی برطرف می‌شود.

آخرین مطالب