تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۷/۵

کسر های تلسکوپی

کسر های تلسکوپی

برای اینکه بتونی همه مدل کسرهای تلسکوپی رو حل کنی این آموزش رو از دست نده + حل 4 نمونه سوال به عمراه جواب

مبتکر آموزش ریاضی خلاق به شیوه پویانمایی | سایت « 20شو» به مدیریت مهسا زنده دل به شما کمک خواهد کرد تا با روش های بهترِ یادگیری، مهارت خود را در زمینه ریاضیات بهبود بخشید.

انواع کسر تلسکوپی ( آموزش ریاضی نهم ) ➕ حل نمونه سوال

انواع کسر تلسکوپی

قبلا هم در ویدئوی آموزشی دیگری که مربوط به پکیج آموزش ریاضی نهم هست، در مورد قاعده کسرهای تلسکوپی صحبت کردیم. در این آموزش قصد داریم در خصوص 4 مدل کسر تلسکوپی و روش حل آنها صحبت کنیم.

نوع اول: کسرهایی که حاصل تفاضل اعداد مخرج، در صورت کسر قرار گرفته است.

همونطور که می بینید در مخرج هر یک از کسرها دو عدد قرار دارد که حاصل تفاضل ( منها ) هر کدام از دو عدد در صورت همان کسر قرار گرفته است. برای حل چنین سوالاتی هر کسر را به صورت تفاضل دو کسر با معکوس اعداد مخرج، تفکیک می کنیم و صورت مساله به شکل زیر تغییر می کند.

خب می بینید که هر کسر با کسر بعدیش قرینه هست و با هم ساده می شوند و فقط کسر اول و کسر آخر باقی می ماند که با یک مخرج مشترک به آسانی حل می شود.

معرفی مجموعه ها ریاضی نهم

نوع دوم: کسرهایی که حاصل تفاضل اعداد مخرج، در صورت کسر قرار نگرفته است.

من همیشه در کلاس های تدریس خصوصی ریاضی به دلیل زمان کافی، سعی می کنم انواع سوالاتی که در مورد مباحث ریاضی نهم وجود دارد را برای دانش آموز آموزش دهم. برای حل این نوع سوالات ابتدا باید صورت مساله را به کسرهای تلسکوپی نوع اول تبدیل کنیم. یعنی باید کاری کنیم که حاصل تفاضل اعداد مخرج ( 3=5-8)، در صورت کسر ظاهر شود. یعنی باید به صورت کسر چیزی اضافه کنیم. خب مشخص است که باید کل کسر را در 3 ضرب کنیم. سپس به روش اول کسر را ساده و جواب را پیدا کنیم. در نهایت جواب آخر را بر عددی که در ابتدا ضرب کرده بودیم ( 3 ) تقسیم می کنیم.

نوع سوم: کسرهایی که حاصل تفاضل اعداد مخرج، در صورت کسر قرار نگرفته است.

بر خلاف نوع دوم باید یک چیزی را از صورت کسر کم کنیم تا به کسر تلسکوپی نوع اول تبدیل شود. یعنی باید کاری کنیم که حاصل تفاضل اعداد مخرج ( 1=5-6 )، در صورت کسر ظاهر شود. با توجه سوال زیر، خب مشخص است که باید کل کسر را در 3 تقسیم کنیم. سپس به روش اول کسر را ساده و جواب را پیدا کنیم. در نهایت جواب آخر را بر عددی که در ابتدا تقسیم کرده بودیم ( 3 ) ضرب می کنیم.

نوع چهارم: برای تبدیل شدن به کسر تلسکوپی باید کل کسر را یکبار در یک عدد ضرب و بار دیگر در عدد دیگر تقسیم کنیم.

در این سوال ابتدا باید 7 را از صورت کسر حذف و حاصل تفاصل اعداد مخرج یعنی 2 را به صورت اضافه کنیم. پس کل کسر را در عبارت کسری 27 ضرب می کنیم.

اگر می خواهید از صفر تا صد نحوه تشخیص و اینکه اصلا کسرهای تلسکوپی چیست را بدانید، کلیک کنید.

اگر هم دوست دارید پکیج کامل ریاضی نهم 0 تا 100 ➕ حل تمرینات ریاضی نهم به صورت ???? تشریحی را تهیه کنید. به آدرس سایت 20 شو مراجعه کنید.

h ps:20sho.o li ep oduc i h-g ade-ma h-packages

مهسا زنده دل

مبتکر آموزش ریاضی خلاق به شیوه پویانمایی | سایت « 20شو» به مدیریت مهسا زنده دل به شما کمک خواهد کرد تا با روش های بهترِ یادگیری، مهارت خود را در زمینه ریاضیات بهبود بخشید.

کسر های تلسکوپی