دسته‌بندی‌ها

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی می‌باشد
  • منتشر شده در جمعه ۱۴۰۱/۷/۱

گل نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار گیاهی است که در برابر تغییر شرایط بسیار مقاومت می‌کند. با مقاله نگهداری نخل ماداگاسکار کافه گلدون همراه باشید.

گل نخل ماداگاسکار

نگهداری نخل ماداگاسکار

مرضیه درخشان پور

سلام. موضوع این مقاله نگهداری نخل ماداگاسکار است. پس با ما همراه باشید.

نخل ماداگاسکار ( Madagasca Palm ) که نام علمی آن Pachypodium  می‌باشد ، در واقع نخل نیست. ولی به دلیل شباهت آن به گروه نخل ها به نخل ماداگاسکار شهرت یافته است. گونه های مختلفی از این گیاه در جهان وجود دارد که اکثر آنها بومی منطقه ماداگاسکار هستند.

این نخل از خانواده خرزهره‌ها محسوب می‌شود و دو گونه معروف به نام‌های Pachypodium lame ei  و pachypodiom geayi دارد. این دو گونه به دلیل زیبایی ظاهری و پرورش آسان اکنون در نقاط مختلف دنیا پرورش داده می‌شود.

انواع نخل

شامادورا و اسکاندنس با گلدان میکا و پایه فلزی

دراسنا کامپکت و شامادورا با پایه ونوس

نخل شامادورا با گلدان تورینگ

مجموعه شامادورا با گلدان پلیمری

مجموعه شامادورا با گلدان پلیمری پایه دار چوبی

پوتوس سفید و شامادورا با گلدان پایه دار چوبی

محصولات بیشتر

نخل ماداگاسکار گیاهی است که در برابر تغییر شرایط بسیار مقاومت می‌کند. در واقع این را به سختی می‌توان از بین برد.

به همین دلیل می‌توان این گیاه را از جمله گیاهان با نگهداری آسان به شمار آورد.

ساقه قطور گیاه آب را در خود ذخیره می‌کند و در زمان کم آبی به نفع گیاه استفاده می‌کند.

برگ‌های گیاه هم از انتهای ساقه می‌رویند که در فصل بهار میان برگ‌ها گل نیز مشاهده می‌شود.

بر روی ساقه گیاه تیغ‌هایی رشد می‌کنند که بلندی آنها گاهی تا 6 سانتی‌متر می‌رسد.

در اواخر پاییز و در طول زمستان گیاه به خواب می‌رود. گیاه این مرحله را با زرد شدن و ریزش برگ‌ها نشان می‌دهد که امری طبیعی است.

نخل ماداگاسکار مستعد بیماری‌های قارچی است اما اگر شرایط نگهداری آن خوب باشد سالی 30 سانتی‌متر افزایش قد دارد.

این نخل با یک علامت نشان می‌دهد که در شرایط ایده‌آلی قرار دارد.

این علامت به وجود آمدن جوانه‌های گل میان برگهاست.

این گیاه به دلیل داشتن تیغ‌های بلند و خصوصیت سمی بودن برای کودکان خطرناک است.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

نگهداری نخل ماداگاسکار

آبیاری نخل ماداگاسکار

گیاه به کم‌آبی مقاومت می‌کند و در شرایط ضروری از آب ذخیره شده استفاده می‌کند.

اما نباید گیاه را در شرایطی قرار دهید تا این آب ذخیره شده را مصرف کند. چون این آب برای شرایط اضطرار گیاه است.

آبیاری حدود هفته‌ای دوبار برای گیاه کافی است.

دقت داشته باشید که زهکشی را چک کنید تا از انباشته شدن آب در گلدان جلوگیری شود.

چون انباشته شدن آب باعث گندیدگی ریشه‌ها می‌شود.

آبیاری بیش از حد گیاه نیز سبب زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود.

با رسیدن فصل خواب گیاه ، آبیاری را تا هفته‌ای یکبار کاهش دهید.

نور نخل ماداگاسکار

برای نگهداری نخل ماداگاسکار به نور زیاد و محیط روشن احتیاج است.

این گیاه به خوبی می‌تواند نور مستقیم را تحمل کند به همین دلیل برای محیط‌هایی مانند تراس مناسب است.

البته نور زیاد و غیر مستقیم هم برای این گیاه کفایت می‌کند.

به خاطر داشته باشید که این نخل را برای محیط‌های کم‌نور و سایه‌دار خریداری نکنید. چون در صورت نور کم رشد گیاه کم می‌شود و یا برگ‌ها زرد شده و می‌ریزند.

رطوبت نخل ماداگاسکار

این گیاه به رطوبت خاصی را نیاز ندارد.

دما نخل ماداگاسکار

دمای بین 10 تا 50 درجه میزان دمایی است که این گیاه در آن می‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

در دمای زیر 10 درجه گیاه برگ‌ها سیاه می‌شوند و می‌ریزند. همچنین در این دما ساقه دچار پوسیدگی می‌شود.

خاک نخل ماداگاسکار

خاک گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد تا آب اضافی را به سرعت از گلدان خارج کند.

تکثیر نخل ماداگاسکار

(قلمه زدن نخل ماداگاسکار)

تکثیر از دو روش امکان پذیر است :

روش اول از طریق بذر است.

اما روش دوم از طریق جدا کردن جوانه از گیاه مادر است.

توجه داشته باشید که جدا کردن جوانه نکته‌های خاصی دارد که باعث می‌شود تکثیر در این روش به آسانی صورت نگیرد.

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

تغذیه نخل ماداگاسکار

برای تغذیه و کوددهی بهترین روش آبیاری گیاه با آب آکواریوم است.

این روش از بسیاری از روش‌هاش شیمیایی بهتر است.

اما برای استفاده از کودهای شیمیایی بهتر است از کودی استفاده کنید که به مرور زمان مواد غذایی را  آزاد کند.

به خاطر داشته باشید که در فصل خواب گیاه ، کوددهی را نصف کنید.

آفت نخل ماداگاسکار

همانظور که گفته شد این گیاه نسبت به بعضی از آفات زودتر واکنش نشان می‌دهد و حساس است.

آفت شپشک آردآلو و کنه از جمله این آفات هستند که با کمک سم و قارچکش میتوان به خوبی آنها را کنترل کرد.

انواع سموم مناسب گیاهان

سم مانکوزوب (ma cozeb)

سم اکسی کلر مس (coppe oxychlo ide)

اسپری قارچ کش تایمکس

سم کنفیدور تیما

سم آبامکتین تیما

سم مالاتیون تیما

آفت کش ارگانیک (مخصوص آبیاری)

اسپری آفت کش ارگانیک (مخصوص برگ‌پاشی)

محصولات بیشتر

امیدوارم مطالعه این مقاله به شما در شناخت و نگهداری نخل ماداگاسکار کمک کرده باشد.

تا مقاله بعد

خدانگهدار

جهت بازدید از صفحه کافه گلدون در اینستاگرام، کلیک کنید. ????

44 دیدگاه در “نگهداری نخل ماداگاسکار”

عرض سلام و ادب تو سایت های مختلف درباره نگهداری و .. نخل ماداگاسکار مطالب زیادی خوندم اما متاسفانه هر کدوم نظرات خاص خودشان را داشتند. برای آبیاری: نظرات مختلف بود . دو روز یک بار هفته ای دو بار هفت تا ده روز یک بار ممنون میشم راهنمایی کنید. در ضمن گیاه من به تازگی وقتی برگ های جدید در میاره، نوک برگ ها شروع به سیاه شدن می کنه. چکار باید بکنم؟ سپاس از وقتی که می‌گذارید. ??????

سلام وقتتون بخیر .میزان آبیاری گیاهان به نوع و سن گیاه و سایز و جنس گلدان , دمای محیط , فصل , بافت خاک متفاوت است .ما بر این باور هستیم که برای آبیاری گیاهان نمیتوان زمان تعیین کرد .مثلا اگر به کاکتوس در فصل تابستان هرروز آب میدهید , نمیتوانید این روند را در تمام سال ادامه دهید زیرا در پاییز و زمستان با این نوع آبیاری , قطعا کاکتوس پوسیده خواهد شد . بنابراین ما به کاربران عزیز پیشنهاد میکنیم برای آبیاری گیاهان بهتر است اجازه دهند که خاک گلدان کمی خشک شود و بعد اقدام به آبیاری گیاه نمایند . ممکن است در منزل شما ,در فصل تابستان , هرروز خاک گلدان خشک شود اما در منزل دوستتان دوروز یکبار خاک خشک شود . و طبیعتا در فصول بهار و تابستان خاک گلدان زودتر خشک شده و فاصله ی بین دو آبیاری کمتر است و در پاییز و زمستان فاصله ی بین دو آبیاری افزایش پیدا میکند . سیاه شدن برگهای نخل ماداگاسکار میتواند بعلت افراط و تفریط در آبیاری و تهویه ی نامناسب محیط باشد .نخل ماداگاسکار در فصل رشد (بهار و تابستان ) به محیطی با نور زیاد و فضای آزاد نیاز دارد .اگر نمیتوانید نخل را در فضای آزاد قرار دهید , میتوانید گلدان را در کنار پنجره ی نورگیر بگذارید و چند ساعت در روز پنجره را باز کنید تا هوای تازه در اطراف گیاه جریان داشته باشد .از اسپری کردن آب برروی برگها خودداری کنید مخصوصا زمانی که نور روی برگها میتابد . آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد .زهکش ته گلدان باز باشد تا آب اضافی خارج شود . آب اضافی زیرگلدانی را همیشه خالی کنید .

سلام خسته نباشید ببخشید من چند روزی سفر بودم و مقدار ابیاری و دما مثل همیشه نبود که وقتی برگشتم برگهای بالایی خشک شده بود و ساقه کمی کج شده. یکماه گذشته ولی نه ساقه صاف شده و نه برگ جدیدی رشد کرده. چیکارکنم؟

سلام وقتتون بخیر .نخل ماداگاسکار برای رشد خوب نیاز به هوای تازه و نور مستقیم خورشید دارد .بهتر است گلدان را در تراس و در معرض نور مستقیم قرار داده و هر زمان خاک گلدان خشک بود به گیاه آب دهید .با سرد شدن هوا میتوانید گلدان را به داخل انتقال داده و آبیاری را به مرور کم کنید .

سلام من به تازگی این گیاه رو خریداری کردم . متاسفانه فروشنده با توضیح این که نیاز به نور نداره پیشنهاد داده و الان از سایت شما متوجه شدم که نور به نسبت زیادی میخواد . ولی به دو دلیل اول بزرگ بودن گیاه که حدود ۱متر هست و دوم این که منزل ما نورگیر کمی داره میتونم از ال ای دی های رشد گیاه استفاده کنم ؟ اگر میشه شرایط استفاده از لامپارو ممنون میشم توضیح بدین که چه نهو است و چند ساعت باید استفاده بشه و یا مدل خواصی باید استفاده بشه؟ و اگر راهنمایی دیگری در زمینه نگهداریش نیاز هست مممنون میشم توضید دهید .

h p:uupload.i filesab h_img_20200929_214748.jpg

سلام وقتتون بخیر .نخل ماداگاسکار گیاهی است که در فصل رشد به نور مستقیم خورشید و هوای آزاد نیاز دارد . استفاده از لامپهای مخصوص گیاهان نمیتواند نور و نتیجه ی مطلوب را برای گیاه فراهم کنند و ممکن است برای گیاه مشکلاتی را نیز ایجاد کنند .بهتر است اگر تراس دارید در فصول بهار و تابستان گلدان را در تراس قرار دهید.یا اگر تراس ندارید حداقل گلدان را در کنار پنجره ی نورگیر قرار دهید . اگر گلدان در همین شرایطی که هست قرار داشته باشد قطعا مشکلاتی برای گیاه به وجود خواهد آمد .

با سلام و خسته نباشید خدمت شما کارشناسان گرامی من حدود یک هفته پیش یک نخل ماداگاسکار خریدم. هفته ای دوبار بهش اب میدم نورش هم خوبه دمای اتاق هم مناسبه اما نوک برگ ها داره قهوه ای میشه برگ ها میریزه. ممنون میشم راهنماییم کنید. با سپاس فراوان از شما و سایت عالی تون. اسم منو دیگه حفظ شدید تو همه سایت هاتون سوال پرسیدم ببخشید دیگه من یهو رفتم کلی گل گرفتم وقتی خراب میشن خیلی استرس میگیرم ببخشید دیگه ?

سلام وقتتون بخیر .ممنون از لطف و همراهی شما .نخل ماداگاسکار گیاهی است که در فصل رشد باید در هوای آزاد و نور مستقیم قرار داشته باشد .نگهداری نخل در داخل منزل ممکن است برای گیاه مشکلاتی را ایجاد کند . بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد و سعی کنید محل نگهداری گیاه از تهویه ی خوبی برخوردار باشد .تهویه ی نامناسب و آبیاری زیاد میتواند باعث سوختگی برگها و یا بروز بیماری قارچی و پوسیدگی گیاه شود .

سلام وقتتون بخیر.من تازه گلدون نخل ماداگاسکار رو خریدم.برگهاش همه دارن سیاه میشن.من اگر بزارمش جلوی پنجره نورگیر.توی این فصل پاییز و زمستون سرما اذیتش نمیکنه؟ و اینکه مثلا روزا بزارم جلوی پنجره و شبها گلدون رو جابه جا کنم که شبها دمای پایین گیاه رو سرمازده نکنه اشکال نداره؟ ممنون میشم کمکم کنید

سلام وقتتون بخیر .علت سوختگی نوک برگهای نخل ماداگاسکار افراط و تفریط در آبیاری و یا تهویه و خاک نامناسب است نخل ماداگاسکار به هوای آزاد و نور مستقیم خورشید نیاز دارد بهتره به گیاه زمانی آب بدید که خاک گلدان خشک شده باشد برای اینکه متوجه شوید خاک گلدان در عمق خشک است یا هنوز رطوبت دارد میتوانید یک سیخ چوبی در خاک فرو کرده و چند ثانیه نگه دارید بعد سیخ را بیرون بیاورید اگر ذرات خاک به سیخ چسبیده باشد نشان دهنده ی اینست که خاک هنوز رطوبت دارد و نیازی به آبیاری نیست .در غیر اینصورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشد ، میتوانید گلدان را آبیاری کنید . جابجایی مداوم گلدان کار درستی نیست و گیاه را دچار آسیب مینماید .هر چه دما پایینتر و هوا سردتر شود گیاه به آبیاری کمتری نیاز دارد . بهرحال نخل ماداگاسکار امسال دوره ی رشد خود را گذرانده و کم کم وارد فاز استراحت میشود .با شروع فصل استراحت رشد گیاه متوقف شده و تعداد کمی از برگها میریزند و باید آبیاری گیاه در این فصول کمتر انجام شود .

سلام من یه نخل ماداگاسکار دارم ازش تو پاییز قلمه گرفتم باید چیکار کنم سریعتر ریشه بزنه ممکنه اصلا ریشه نزنه کمک کنید

سلام وقتتون بخیر .بهتر بود اینکار را در فصول گرم انجام میدادید .متاسفانه احتمال از بین رفتن قلمه ای که برداشت کردید زیاد است .حتی ممکن است به گیاه اصلی هم صدمه برسد .بهترین زمان برای سربرداری یا جداسازی پاجوش نخل ماداگاسکار فصل رشد است .

سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم آیا امکان کاشت این گیاه در بالکن شرقی (در تهران) وجود داره؟ روزانه حدود 6-7 ساعت آفتاب مستقیم در صبح، و هوای تهران هم که در تابستان تا 36-37 درجه می رسه. زمستان هم نهایتا تا -3، -4 درجه سرد خواهد شد. باد های شدیدی رو هم باید گیاه بتونه تحمل کنه. رطوبت هوا هم که عموما کم هست.

سلام وقتتون بخیر . در شهر تهران و سایر نقاطی که آب و هوای خشک دارند بهترین گیاهانی که میتوان در بالکن نگهداری کرد انواع کاکتوسهای خاردار است .مثلا کاکتوس های خانواده ی اپونتیا بسیار مقاوم هستند و همچنین میتوانید از میوه های بعضی از آنها استفاده کنید .فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که در زمانی که هوا سرد است از آبیاری این گیاهان خودداری نمده و خاک گلدان را همیشه خشک نگه دارید تا در زمان سرما گیاه دچار یخ زدگی نشود .

عالی بدد۶

سلا عصر بخیر نخل ماداگاسکار من ساقش خشک شده و برگ هاش خشک و میریزه چکار کنم؟

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

سلام باخوندن کامنتهامن جوابموگرفتم؛پایدارباشید????

وقت بخیر و سال نو مبارک برگ های نخل ما از میانه سیاه و خشک میشن. علت چیست؟! لطفا

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

باسلام ودرود بامطالعه ی مطالبتان بسیاری ازمشکلات گیاهم حل شد.سپاسگزارم خداخیرتان دهد

سلام و وقت بخیر ???? سپاس فراوان از همراهی و حسن نظر جنابعالی

سلام وعرض ادب خدمت شما کارشناس محترم ممنون میشوم کود مورد نیاز گیاه معرفی بفرمایید

سلام و وقت بخیر ???? کودهای تقویت ریشه مناسب تر هستن

سلام خسته نباشید من یه نخل ماداسگار دارم حدود 3سال و خورده ای هست دارمش رشد بسیار خوبی داشت امسال زمستان مثل هر سال تو اتاق آوردم .و تو ارمنستان نوک نخل هر چی برگ میداد سیاه میشد و می‌ریخت و یه سری دونه های سفید و نارنجی سرش بودن بعد هم برگ ها از پایین شروع به ریزش کردن وزرد شدن کردن و خاکش رو عید عوض کردم و با قارچ کش آبش دادم و بعدم منتقل کردم تو راه پله و نور کامل بهش میخوره اما ریزش هنوز داره و سرش هم سیاه هست و برگ جدید میده سیاه میشه بازم لطفا کمکم کنید

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

الان خود تنه گیاه سبز شده با ریختن برگ هاش و سر تنه از بالا یه کم سیاه شده و هر برگ جدید که میده بازم سیاه میشه و یه سری دونه های سفید سر تنه هستن و با قارچ کش آبش دادم

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

سلام خسته نباشید نخل من جوانه میده ولی کمی که رشد می کنه سر برگ ها پلاسیده و بعد سیاه میشه چکار کنم

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

سلام و وقت بخیر گیاه من برگ های بالاییش جمع شده و سیاه شده و برگ های پایینش هم زرد شده مشکلش چیه؟؟

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

من گربه ام چند هفته پیش به شدت مسموم شد و حالش خیلی بد بود به طوری که دامپزشک تقریبا قطع امید کرده بود معده شو شست و شو دادیم اوکی شد آیا ممکنه به خاطر خوردن تیغ های این گیاه مسموم شده باشه؟ تورخدا اگه گربه دارید نخل ماداگاسکارتونو از دسترسش دور نگهدارید

سلام و وقت بخیر ???? بله امکانش هست، شیره برخی گیاهان مثل زامیفولیا، دیفن باخیا باعث التهاب مجاری گوارشی در حیوانات خانگی و کودکان میشه و پیشنهاد میشه دور از دسترسشون نگهداری بشه

سلام وقت بخیر من نخل ماداگاسکار دارم روی بعضی از برگ های آن دانه های سیاه وجود می خواستم ببینم باید چکار کنم

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

سلام آیا نخل ماداگاسکار احتیاج به اسپری کردن آب بروی برگ های گیاه داره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

سلام و وقت بخیر ???? این گیاه خیلی به رطوبت نیاز نداره اگر هوای محیطتون خیلی خشکه نهایتا جزیره درست کنید براش.برای هیچ گیاهی پیشنهاد نمیشه که برگ ها رو مستقیما اسپری و خیس کنید چون به مرور زمان باعث میشه گیاهتون مبتلا به قارچ بشه

من یک نخل ماداگاسکار دارم، رشدش تقریبا متوقف شده و برگ های زنده اش فقط رو نوک ساقه میمونن. نمیدونم گلدونش رو عوض کنم؟ دو ساله دامش اما دیگه برگ جدید نمیده. میخواستم براش کود هم سفارش بدم، چون برای مرجان مینیاتوری هم راهنماییم کردید اگر بفرمایید آیا کودی مناسبش هست همه رو با هم سفارش بدم ازسایت

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

سلام من گلدان نخل مادگاسکار راعوض کردم برگهای پایینی دارن زرد میشن ومیریزن چکارکنم

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

سلام ما چندبار تو اندازه های متفاوت این گیاه ماداگاسکلر رو خریدیم ولی هربار بعد از مدتی برکهاشون میریزه و خشک میشن الان یکی گرفتم که متوسط هست ولی این هم کم کم داره برگهاش میریزه و خشک میشه میشه راهنماییم کنید درضمن از وقتی هم که خریدم گلدان و خاکشو عوض نکردم

سلام و وقت بخیر ???? لطفا مشکل گیاه خود را همراه با عکس، از طریق لینک زیر در گلیار کافه گلدون مطرح بفرمایید تا کارشناس مربوطه به طور تخصصی پاسخگوی شما باشد. h ps:fo um.cafegoldoo .com

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

آخرین مطالب